කොරෝනා මළසිරුරු ආදාහනය පමණයි – මාර්ගෝපදේශ යාවත්කාලීන කරයි

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය විසින් නිකුත් කරන ලද කොවිඩ් -19 ආශ්‍රිත මරණ පිළිබඳ යාවත්කාලීන කරන ලද මාර්ගෝපදේශ වල සඳහන් වන්නේ කොරෝනා වයිරසයට ගොදුරු වන අයගේ සිරුරු බැහැර කිරීමේ සම්මත මෙහෙයුම් ක්‍රියා පටිපාටිය ආදාහනය පමණක් බවයි.

COVID-19 සැක සහිත සහ තහවුරු කරන ලද රෝගීන් පිළිබඳ තාවකාලික සායනික පුහුණු මාර්ගෝපදේශ පිළිබඳ සිව්වන යාවත්කාලීන කිරීම පෙන්නුම් කරන්නේ ආදාහනය රෝගය තවදුරටත් පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා හොඳම ක්‍රමය බවයි.

පසුගිය සතියේ COVID-19 වෛරස් ආසාදිත පුද්ගලයෙකුගේ මරණයකදී අනුගමනය කළ යුතු බවට ශ්‍රී ලංකාව පුරා සිටින අධිකරණ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ට මෙම සම්මත මෙහෙයුම් ක්‍රියා පටිපාටිය නිකුත් කරන ලදී. ඒ අනුව, රෝගයට ගොදුරු වන සියලු දෙනාගේ දේහයන් පැය 24 ක් තුළ ආදාහනය කරන බව මාර්ගෝපදේශයේ සඳහන් විය.

කෙසේ වෙතත්, ශ්‍රී ලංකාවේ COVID-19 වෛරසය හේතුවෙන් සිදු වූ දෙවන මරණය පිළිබඳ වාර්තා සමග, බොහෝ පුද්ගලයින් සහ කණ්ඩායම් කෝවිඩ් -19 ආසාදිත පුද්ගලයෙකුව භූමදාන කිරීමට ඇති අයිතිය පිළිබඳව සිය කනස්සල්ල පළ කළහ. ඒ අතර ශ්‍රී ලංකා මුස්ලිම් කොංග්‍රස් නායක රාවුෆ් හකීම් ද ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් නියාමනය හෙළා දුටුවේය.

කෙසේ වෙතත්, අමාත්‍යාංශය විසින් නිකුත් කරන ලද මාර්ගෝපදේශයේ සඳහන් වන්නේ තහවුරු කරන ලද සහ සැක කරන ලද පුද්ගලයින්ගේ සිරුරු මෙන්ම රෝගයේ ඉතිහාසය පිළිබඳ තොරතුරු ඇති අයගේ දේහයන් ආදාහනය කළ යුතු බවයි. මෘත ශරීරය කිසි විටෙකත් සේදීම නොකළ යුතු අතර, මුද්‍රා තැබූ ශරීර මල්ලක හා මිනී පෙට්ටියක බහා මළ සිරුරු බැහැර කිරීම පොලීසිය, සෞඛ්‍ය හා මහජන සෞඛ්‍ය පරීක්ෂකවරුන් විසින් නිරීක්ෂණය කළ යුතු බව මාර්ගෝපදේශය පවසයි.

Provisional Clinical Practice Guidelines on COVID-19 suspected and confirmed patients – https://www.hpb.health.gov.lk/media/pdf/provisional-clinical.pdf

4 thoughts on “කොරෝනා මළසිරුරු ආදාහනය පමණයි – මාර්ගෝපදේශ යාවත්කාලීන කරයි

  1. Very good decision. Otherwise the water levels will be affected and there will be cchaotic outcome. Very good decision.

  2. මෙ අවස්ථාවේ රට ගැන හිතන නයකයා වශයෙන් ඔබ තුමන් ගෙන් ඉල්ලීමක් කරනනේ චන්දය කල් දැමිය හැකි උපරිම දින දක්වා කල් දමන ලෙසටයි .තෙරැවන් සරනයි ්්්

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *